Hlavní sport a rekreace

Korfball sport

Anonim

Korfball, hra podobná netballu a basketbalu, vynalezl v roce 1901 amsterdamský učitel školy Nico Broekhuysen. Poprvé byl uveden v Nizozemsku v roce 1902 a hrál na mezinárodní úrovni, zejména v Evropě, v 70. letech. Byl navržen jako hra pro obě pohlaví. Národní sdružení bylo založeno v roce 1903 a hra se rozšířila do Belgie, Indonésie, Surinamu, Německa, Španělska, Nové Guineje a Anglie. Mezinárodní federace Korfball, která byla založena jako Fédération Internationale de Korfball v roce 1933, do začátku 21. století rozšířila své členství na více než 50 zemí.

Korfball hrají dva týmy po osmi (čtyři muži a čtyři ženy). Hraje se v interiéru na pravoúhlém poli dlouhém 40 metrů a širokém 66 metrů (20 metrů) a venku na poli, které je 60 metrů a 30 metrů. Na obou koncích pole, krátká vzdálenost uvnitř koncové čáry, je branka podporující válcový koš („korf“) otevřený na obou koncích, s okrajem koše 11,5 stop (3,5 metru) nad zemí. Cílem hry je hodit míč tak, aby prošel korfem shora a bodoval jeden bod. Korf je asi 16 palců (41 cm) v průměru a 10 palců (25,4 cm) vysoký, a koule je asi 13,6 palců (34,5 cm) po obvodu a 15–17 uncí (425–475 gramů) v hmotnosti.

Pole je označeno do dvou zón - obrana a útok - každá obsazena dvěma muži a dvěma ženami z obou týmů, jejich pohyb je omezen na jejich zónu. Vnitřní hra se skládá ze dvou 30 minutových polovin, venkovní hry 35 minutových polovin. Hra začíná volným vstupem z centra. Akce spočívá téměř úplně v předání míče z ruky do ruky a z jedné zóny do další. Kopání, děrování, rozdávání a běh s míčem jsou nezákonné. Ačkoli není povolen žádný kontakt s tělem, hlídání je těsné a hráči hlídají soupeře stejného pohlaví. Trestné střílení na branku z trestné značky vzdálené 13 stop je uděleno oběti závažného porušení pravidel.

Po vstřelení dvou gólů se hráči přesunou do další zóny: obrana k útoku a útok k obraně. Hráči se tak dostanou do různých herních situací.