Olympijské zimní hry Cortina d'Ampezzo v roce 1956, atletický festival konaný v italské Cortině d'Ampezzo, který se konal 26. ledna – únor. 5, 1956. Hry Cortina d'Ampezzo byly sedmým výskytem zimních olympijských her.

Olympijské hry: Cortina d'Ampezzo, Itálie, 1956

Cortina d'Ampezzo byla původně oceněna zimními hrami z roku 1944, které byly zrušeny kvůli druhé světové válce.

Cortina d'Ampezzo, původně oceněná v roce 1944 zimními hrami, které byly zrušeny kvůli druhé světové válce, byla vybrána jako hostitel 7. zimní olympiády. Přestože se hry začaly zlověstně rozbíhat - pořadatel hořáku se při zahajovacím ceremoniálu vypnul a padl, byl to obrovský úspěch. I hrozba nedostatečného sněhu se ukázala jako zbytečné starosti, když první den padl silný sníh. Italská televizní síť přenášela živé hry - první v historii zimních olympijských her.

Cortiny d'Ampezzo se zúčastnilo více než 800 sportovců zastupujících 32 zemí. Sovětský svaz debutoval v zimních hrách a byl nejúspěšnější zemí a získal 16 medailí, včetně zlata v soutěži ledního hokeje. Porážka Sovětů proti Kanaďanům, vládnoucím mistrům ve sportu, znamenala začátek sovětské nadvlády mezinárodního ledního hokeje.

Rakouský Anton Sailer („Blitz z Kitzu“) předvedl nejlepší individuální výkon v Cortině d'Ampezzo a vyhrál tři alpské lyžařské akce. V krasobruslení Američané, vedeni Hayesem Alanem Jenkinsem a Tenleym Albrightem, dominovali v soutěži dvouhry, kde získali všechny tři medaile v mužské soutěži a zlato a stříbro v ženské soutěži. Finští sportovci představili nový styl skákání na lyžích, ve kterém lyžař položil ruce na bok, zatímco ve vzduchu, místo aby je natáhl dopředu. S touto vysoce aerodynamickou metodou získali Finové zlaté a stříbrné medaile. Na rychlostních bruslích dominoval Sovětský svaz, který vedl Jevgenij Grishin, který získal dvě zlaté medaile.