Anonim

Olympijské zimní hry v Soči 2014, atletický festival konaný v ruském Soči, který se konal ve dnech 7. – 23. Února 2014. Hry v Soči byly 22. výskytem olympijských zimních her.

Olympijské hry: Soči, Rusko, 2014

Hry v Soči znamenaly poprvé, že se zimní olympijské hry konaly v Rusku. Země byla dříve domovem olympijských her

Hry v Soči znamenaly poprvé, že se zimní olympijské hry konaly v Rusku. Tato země byla dříve domovem olympijských her, když Moskva pořádala letní hry 1980. Soči bylo v měsících vedoucích ke hrám probuzeno, protože výběr města s mírným podnebím jako stránky zimních her vedl k obavám o to, zda bude dostatečná sněhová pokrývka. Navíc stavba míst a dalších budov šla daleko za plánem a přípravy byly sužovány tvrzeními o špatném řízení a korupci. Rusko údajně utratilo za hry 51 miliard dolarů, což je celková částka, která předčila všechny placené předchozí hostitelskou zemí. Kromě toho došlo k četným bezpečnostním hrozbám při nahromadění her, stejně jako k politickým nepokojům na nedaleké Ukrajině a průchod zákona o antihomosexualitě v ruském parlamentu v červnu 2013 zvýšil možnost protestů vykolejit olympijské hry. Mechanické selhání při zahajovacích ceremoniích zabránilo jednomu z prstenů ve světelném zobrazení olympijského loga z rozmístění, které bylo mnohými členy médií považováno za předstírání, ale olympijské hry v Soči pokračovaly stejně hladce jako jiné současné zimní hry.

Olympijské hry v Soči představovaly přibližně 2 800 sportovců z 88 národních olympijských výborů (NOC), což byl rekord pro nejúspěšnější NOC na zimních olympijských hrách. Sportovci se zúčastnili většiny akcí v historii zimních her - 98, které zahrnovaly 12 nových akcí, zejména skoky na lyžích a slopestyle (kombinace sjezdového lyžování a triky freestyle), disciplíny lyžování a snowboardingu pro muže i ženy.

Nejvýznamnější představení jedné země v jednom sportu na všech zimních hrách se konalo v Soči v Bruselu, protože Holanďan rozbil olympijský rekord vyhráním 23 ze 36 medailí, které byly ve sportu uděleny. (Dříve držitelem rekordu byl rakouský alpský lyžařský tým, který na olympijských hrách v Turíně v roce 2006 získal 14 medailí.) Nejzdařenějším sportovcem olympijských her v roce 2014 byl nizozemský rychlobruslař Ireen Wüst, který získal pět celkových medailí (dvě zlaté a tři stříbro). Její krajan Sven Kramer přidal ke své kariéře počet olympijských medailí tím, že vzal dvě zlata (obě v olympijském rekordním čase) a jedno stříbro. V rychlobruslení na krátké trati získal ruský Viktor Ahn (který předtím pod svým jménem soutěžil na olympijských hrách pro Jižní Koreu, Ahn Hyun-Soo) tři zlaté medaile, aby zvýšil svůj celoživotní olympijský součet na šest a stal se patrně největším krátkým -track rychlost bruslař všech dob.

Rusko dokončilo Hry nejvíce zlatými medailemi (13) a celkovými medailemi (33). Její nejkontroverznější vítězství bylo v ženském krasobruslení, kde nemilosrdná ruská Adelina Sotniková rozrušila obhájce olympijského šampiona Kim Yu-Na z Jižní Koreje, přestože ten druhý bruslil, co mnozí pozorovatelé považovali za vítězný program. Alpské lyžování představovalo dvě pozoruhodné cíle Američanů s různorodým věkem, když se Bode Miller stal - ve věku 36 let - nejstarším alpským medailistem, kdy vzal bronz v supergiantním slalomu, zatímco vítězství Mikaely Shiffrin v slalomu dosáhlo 18 let - nejmladší olympijský slalom v historii.

Norsko a Švédsko kontrolovaly běžecké akce, protože obě tyto země získaly 11 medailí, přičemž Norsko Marit Bjøgen vyhrála tři zlaté medaile, čímž dosáhla své kariéry olympijského zlata celkem na šest, což je největší čas pro ženskou zimní olympioniku. Celkový individuální rekord v zimní medaili byl také stanoven v Soči, když norský biatlonista Ole Einar Bjørndalen zachytil zlaté medaile v 10 km sprintu a smíšené týmové štafety, čímž dosáhl své kariéry olympijského celkem na 13 medailí. Další biatlonista, běloruská Darya Domracheva, udělal titulky pro získání prvních zlatých zimních olympijských medailí pro atletku v historii své země a také se stal prvním biatlantem, který vyhrál tři zlata v jedné olympiádě.

Každý kanadský mužský a ženský hokejový tým získal každý zlatou medaili. Země také zametla curlingové akce, přičemž ženský tým se stal prvním ženským curlingovým týmem, který byl neporažený olympijskou soutěží.

V tabulce jsou uvedeny finále olympijských her v Soči.