Hlavní zábava a pop kultura

Film Chariots of Fire od Hudsona [1981]

Obsah:

Anonim

Chariots of Fire, britský dramatický film, vydaný v roce 1981, který vypráví skutečný příběh dvou britských běžců, kteří přinesli slávu své zemi na olympijských hrách roku 1924 v Paříži. Film získal cenu BAFTA i cenu Akademie za nejlepší obraz a získal také Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film.

Film začíná u pomníku běžec Harold Abrahams v roce 1978. Poté se vrátí zpět do roku 1919, kdy Abrahams (hrál Ben Cross), syn bohatého židovského finančníka, dorazí na University of Cambridge. Stává se prvním sprinterem, který dokončil Trinity Great Court Run - obepínat nádvoří v době, kdy hodiny udeří 12, počínaje prvním zvonkem. Kromě vítězství v národních běžeckých soutěžích se Abrahams zapojuje do společnosti Gilbert a Sullivan a zamiluje se do soprán Sybil (Alice Krige). Ve Skotsku se také provozuje soutěže Eric Liddell (Ian Charleson), syn skotských misionářů. Přestože se jeho sestra Jennie (Cheryl Campbell) obává, že běh ho odvrátí od misijní činnosti, Liddell cítí, že jeho vítězství oslavuje Boha. Nakonec se Abrahams a Liddell setkají v britském otevřeném závodě a Liddell vyhraje. Řízený Abrahams je při své porážce zdrcen, ale poznamenal trenér Sam Mussabini (Ian Holm), který se ho chce ujmout a řekl mu, že ho může naučit běžet rychleji než Liddell. Cambridgeští vysokoškolští mistři (Sir John Gielgud a Lindsay Anderson) si myslí, že přijímání profesionálního koučování je ungentlemanly, ale Abrahams vidí své námitky jako antisemitské a třídní povahy.

Liddell, Abrahams a Cambridge běžci Lord Andrew Lindsay (Nigel Havers), Aubrey Montague (Nicholas Farrell) a Henry Stallard (Daniel Gerroll) jsou vybráni do britského olympijského týmu. Když odjíždějí do Paříže, Liddell se dozví, že 100metrové teplo, ve kterém měl soutěžit, se má konat v neděli. Jeho náboženská přesvědčení mu nedovolí soutěžit o sobotě a odolává argumentům prince z Walesu (David Yelland) a britského olympijského výboru. Společnost Lindsay však nabídne Liddell své místo v závodě o délce 400 metrů, které je naplánováno na příští čtvrtek, a přijímá. Americký běžec Charles Paddock (Dennis Christopher) na těchto hrách snadno předběhl Abrahamse, aby vyhrál závod na 200 metrů, ale Abrahams zvítězil v soutěži 100 metrů a získal zlatou medaili. Neočekává se, že se Liddell ve vzdálenosti 400 metrů bude chovat dobře, ale přesto vezme zlato. Poté, co se tým vrátí domů, se Abrahams znovu spojí se Sybil a Liddell se v Číně ujme misionářské práce.

Chariots of Fire byl prvním celovečerním filmem režiséra Hugha Hudsona. Zvukový doprovod, který vytvořil Vangelis, se stal ikonou a používá se jako tematická hudba pro sportovní akce i pro nespočet filmů, televizních pořadů a reklam.

Produkční poznámky a úvěry

• Studia: Dvacáté století - Fox Film Corporation, Allied Stars Ltd. a Enigma Productions

• Režisér: Hugh Hudson

• Spisovatel: Colin Welland

• Hudba: Vangelis